3600590163_f8b78f83fe_b

Oceń swój system biblioteczny – ankieta 2014

30 grudnia 2014

Pamiętacie, jak rok temu namawialiśmy Was do oceniania swoich systemów bibliotecznych? Właśnie trwa zbieranie wyników do kolejnej edycj badań, w których Marshall Breeding prowadzący serwis librarytechnology.org co roku zbiera z całego świata opinie na temat używanych przez nich systemów bibliotecznych. Wy też możecie wziąć w nich udział.

Kto może wypełnić ankietę?

Ankietę może wypełnić każdy, kto jest w stanie wyrazić w imieniu biblioteki opinię na temat użytkowanego przez nią zintegrowanego systemu bibliotecznego. Może to być bibliotekarz systemowy, ale zapewne wielu innych pracowników również mogłoby się tym zająć. W imieniu biblioteki kwestionariusz wypełnia się tylko raz.

Co zrobić, aby wziąć udział w badaniu?

  1. Na początku sprawdź, czy Twoja biblioteka znajduje się w bazie. Jeżeli jej rekord  znajduje się w lib-web-cats, warto sprawdzić, czy dane są aktualne i ewentualnie je poprawić. Jeżeli nie znajdziesz w bazie biblioteki, możesz ją tam dodać, korzystając z formularza.
  2. Kiedy biblioteka jest już w bazie, otwórz jej rekord i w sekcji “Automation Survey” kliknij przycisk “Complete Automation Survey”.
  3. Pojawi się krótka ankieta, w której odpowiadając na pytania oceniasz system i jego dostawcę. Ankieta wyświetla się w języku angielskim, ale możesz też zmienić język na hiszpański lub francuski.

Jeżeli nie czujesz się pewnie w rozumieniu języków obcych, skorzystaj z tłumaczenia pytań ankiety na język polski, które znajdziesz pod tym wpisem.

Na co czekam z niecierpliwością?

Na początku każdego roku publikowany jest raport z badań, a także wszystkie zebrane dane, które możamy przeglądać i wyciągać na ich podstawie własne wnioski. Ze szczególnym zaciekawieniem czekam na opinie bibliotek na temat oprogramowania, które weszło na rynek w ostatnich latach.

Chętnie przyjrzę się też wynikom systemów stosowanych w Polsce, w tym oprogramowania produkowanego w naszym kraju – jeżeli biblioteki z nich korzystające zdecydują się na wypełnienie kwestionariusza. Nie wiem, jak długo ankieta będzie dostępna, jeżeli więc chcecie ją wypełnić, raczej nie zwlekajcie.

W zeszłym roku zaledwie 12 polskich bibliotek wzięło udział w badaniu. Czy w tym roku liczba ta będzie większa? To zależy tylko od Was.

***
Tłumaczenie formularza ankiety:


Wykorzystano zdjęcie użytkownika Living in Monrovia (lic. CC BY-SA)