1052848_538385652864171_1380983966_o

Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy 2014?

5 lipca 2014

Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy także w tym roku? Nie, w tym roku konferencji z tej serii nie było i nie będzie. Mimo to nadarza się okazja, aby wrócić do tematów obrad z zeszłego roku, przemyśleć, na ile wykorzystaliśmy obecność we Wrocławiu w naszej pracy – właśnie ukazały się materiały pokonferencyjne.

Książkę pod redakcją Danuty Dudziak i Mirosława Ziółka z recenzowanymi artykułami, w formacie PDF znajdziecie w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Dwie pierwsze części tomu zawierają teksty poruszające kwestie przyszłości bibliotek uczelnianych oraz studia przypadków. Są to chyba najbardziej zróżnicowane tematycznie rozdziały.

Tematem popularnym w zeszłym roku była ocena jednostek naukowych, a co za tym idzie – dorobku naukowego. Zwrócono tu zarówno uwagę na rolę biblioteki w tym procesie, jak i przedstawiono konkretne rozwiązania organizacyjne i technologiczne.

“Nowe doświadczenia i umiejętności bibliotekarzy” to kolejna część, w której znaleźć można np. tekst Romana Tabisza na temat roli bibliotekarza systemowego – na artykuł powinni zwrócić uwagę chociażby studenci, którzy często nawet nie wiedzą o istnieniu takiej specjalizacji w bibliotece. Biblioteki mogą też wykorzystać tekst Magdaleny Iwańskiej, która mówiła o odliczaniu VAT-u na książki. Być może warto jeszcze raz przemyśleć zastosowanie podobnej praktyki w Waszych instytucjach?

Osobny rozdział poświęcono e-zasobom – tematowi bardzo aktualnemu i istotnemu dla bibliotek akademickich. Znalazł się tam m.in. tekst Lidii Derfert-Wolf na temat licencji krajowej na przykładzie innych państw. W części tej znalazł się też mój artykuł poświęcony gromadzeniu e-zasobów. Jeżeli właśnie negocjujecie umowy z dostawcami, warto spojrzeć, na co zwrócić uwagę podpisując umowę licencyjną (możecie też w tym celu obejrzeć nagranie wystąpienia z konferencji).

Ostatnie dwie części poświęcono szeroko pojętemu wizerunkowi – od znaków towarowych (Jędrzej Leśniewski) po budownictwo biblioteczne (Agnieszka Wolańska). W materiałach znajdziecie te i wiele innych inspirujących materiałów.

Konferencję można przypomnieć sobie nie tylko czytając artykuły prelegentów, ale także przeglądając relację robioną rok temu na bieżąco podczas obrad (napisaliśmy wtedy ponad 400 komentarzy!), oglądając zdjęcia i nagrania wystąpień, w tym relację wideo z IV Wrocławskich Spotkań Bibliotekarzy:

Trochę szkoda, że spis treści nie został zaopatrzony w linki lub poza plikiem całej książki nie udostępniono poszczególnych artykułów w osobnych plikach. Niemniej bardzo cieszę się, że publikacja jest dostępna w open access i każdy może sięgnąć do tych tekstów – kto jeszcze tak nie robi, powinien wziąć przykład z organizatorów (Biblioteki Politechniki Wrocławskiej, obecnie Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej).

Mam nadzieję, że w wystąpieniach z tej konferencji znaleźliście informacje przydatne w pracy lub nadrobicie to teraz sięgając do artykułów opublikowanych w materiałach konferencyjncyh lub oglądająć wideo z konferencji.