tapeta_ksiazka

Otwarty dostęp – możesz to zrobić lepiej niż chomik

6 marca 2014

Open Access – możesz to zrobić lepiej niż chomik” to nazwa kampanii kierowanej do studentów w ramach projektu Biblioteki Otwartej Nauki Centrum Cyfrowego. Celem jest wyprowadzenie  dyskusji o otwartym dostępie poza grono bibliotekarzy i naukowców. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby grupy te pomogły dotrzeć do studentów i innych użytkowników zasobów naukowych.

Wielokrotnie pisaliśmy na łamach Bibliosfery o Open Access. Także teraz namawiamy do zapoznawania z tą ideą innych. Szczególnie, że tym razem Centrum Cyfrowe ma do zaoferowania garść materiałów, które możecie wykorzystać.

Hasło kampanii nawiązuje do nazwy serwisu, w którym studenci mogą znaleźć wiele zbiorów naukowych udostępnionych w sposób nieautoryzowany. Materiały publikowane np. w repozytoriach stanowią dobrą alternatywę dla takich serwisów. Chodzi nie tylko o to, że zbiory są tam udostępnione za zgodą (czy nawet z inicjatywy) autora lub innego właściciela majątkowych praw autorskich, ale także o fakt, że są udostępnione lepiej  – przykładowo materiał może być lepszej jakości, mieć warstwę tekstu itd.

Wszystkie materiały od Centrum Cyfrowego możecie pobrać w paczce, w której znajdziecie między innymi: serię plakatów i zakładek do książek, prezentację i broszurę z informacjami na temat otwartości w nauce, a nawet grafiki do wykorzystania w serwisach społecznościowych oraz tapety na pulpit. W paczce jest też poniższa animacja:


Wideo jest też dostępne w języku angielskim.

Zwróćcie uwagę, że poza prezentacją w paczce znajduje się plik z notatkami do niej – to gotowy scenariusz do spotkania z użytkownikami na temat otwartości w nauce.

Warto jeszcze przy okazji przypomnieć o publikacji Wolne licencje w nauce. Instrukcja, o której już kiedyś pisałam. Jest to poradnik dla osób, które są nie tylko odbiorcami, ale także same publikują – takie osoby również na pewno odwiedzają Waszą bibliotekę.

Materiałów jest sporo, wystarczy tylko zrobić z nich użytek. Może na początek z okazji zbliżającego się Tygodnia Otwartej Edukacji (10-15 marca 2014)?