kompy

Który system biblioteczny jest najlepiej oceniany przez bibliotekarzy? Wyniki ankiety 2013

19 lutego 2014

Które systemy biblioteczne zostały w tym roku najlepiej ocenione przez bibliotekarzy? Które nadają się najlepiej do zarządzania e-zasobami? Ile polskich bibliotek wzięło udział w badaniu podsumowującym 2013 rok? Znamy już wyniki ogólnoświatowej ankiety Marschalla Breedinga.

O ankiecie pisałam już na początku roku, kiedy zbierane były ankiety za 2013 r. Bibliotekarze byli pytani m.in. o ogólne zadowolenie z używanego obecnie systemu bibliotecznego, proszeni o ocenę funkcjonalności, obsługi serwisowej, czy o informację o ewentualnych planach zmiany używanego oprogramowania. W tekście, gdzie namawiałam do wzięcia udziału w badaniu, znajdziecie kompletną listę pytań, które znalazły się w kwestionariuszu.

Kto wziął udział w ankiecie?

Na ankietę odpowiedzieli przedstawiciele 3002 bibliotek z całego świata. Ponad ⅔ respondentów to przedstawiciele USA – 2314 bibliotek, ponad 100 odpowiedzi zanotowano jeszcze z Kanady (150) i Australii (106). Pozostałe państwa nie przekroczyły 100 ankiet, chociaż Wielka Brytania była dość blisko (92 odpowiedzi). Polacy z 12 wypełnionymi ankietami nie stanowią niestety silnej grupy w tym gronie. Mam nadzieję, że za rok będzie pod tym względem lepiej.

W podziale na rodzaj biblioteki dominowały placówki publiczne (aż 1209 ankiet), na drugim miejscu znajdziemy biblioteki akademickie (729 ankiet). Wyraźny wzrost w stosunku do poprzedniego roku zanotowały biblioteki szkolne (654 ankiety, czyli ponad 3x więcej niż przed rokiem).

Jakie systemy oceniono?

Ankieta dotyczyła zintegrowanych systemów bibliotecznych oraz nowoczesnych systemów do zarządzania zasobami bibliotecznymi, w omówieniu wyników nie znajdziecie więc informacji o systemach discovery czy link solverach. Oceniane były za to zarówno rozwiązania komercyjne, jak i open source.

Ponieważ kwestionariusz wypełniali bibliotekarze z różnych krajów i bibliotek różnych typów, znajdziemy wyniki dla wielu systemów, które w Polsce nie są używane, a często nawet o nich nie słyszeliśmy. Przykładowo najwięcej ocen dotyczy nieznanego u nas systemu Destiny, który jest używany w bibliotekach szkolnych.

Spośród systemów używanych przez Polskie biblioteki oceniono następujące:

 • Symphony (324 ankiety),
 • KOHA (199 ankiet po zsumowaniu wersji od różnych dostawców i wdrażanych przez same biblioteki),
 • Sierra (172 ankiety),
 • Horizon (108 ankiet),
 • Aleph (99 ankiet),
 • Virtua (19 ankiet),
 • Patron (2 ankiety),
 • Prolib (1 ankieta),
 • Mateusz (1 ankieta).

Najbardziej zaskakuje mnie niewielka liczba ankiet wypełnionych przez użytkowników systemu Virtua, których nawet w Polsce jest całkiem sporo, o innych krajach nie wspominając. Cieszy obecność polskich produktów na liście (Mateusz, Patron, Prolib), szkoda że z tak niewielką liczbą ankiet.

Wyniki i wnioski

Wyniki ankiety zostały podzielone według typów i wielkości bibliotek, nie porównywano więc ze sobą ocen dokonywanych dla mocno różniących się od siebie instytucji. W ten sposób przykładowo jeden system mógł zostać dobrze oceniony przez duże biblioteki akademickie, jednocześnie dostać niskie noty od publicznych, a w ocenach bibliotek szkolnych w ogóle się nie pojawić.

Wśród dużych i średnich bibliotek publicznych w każdym aspekcie wygrywa Polaris. Małe i bardzo małe biblioteki publiczne najlepiej oceniają system Apollo, a biblioteki szkolne system OPALS.

Wśród dużych bibliotek akademickich w ogólnej ocenie wygrywa Alma (system nowej generacji), a mniejszych KOHA (system open source używany także w Polsce), jednak nie w każdym pytaniu są one faworytami.

Najbardziej zainteresowały mnie tabele odnoszące się do obsługi zasobów elektronicznych, ponieważ jest to obszar, który jest dynamicznie rozwijany w nowoczesnych systemach do zarządzania zasobami bibliotecznymi. Dla bibliotek obu wielkości najwyższe noty otrzymały systemy nowej generacji — Alma i WorldShare.

W ankiecie pytano również o plany zmiany systemu. W przypadku użytkowników systemów Aleph, Voyager i Millenium najwięcej bibliotek planuje zmianę na nowsze rozwiązania tych samych firm, z których usług korzystają obecnie: użytkownicy Alepha i Voyagera spoglądają najczęściej w stronę Almy, a biblioteki pracujące w Millenium planują w większości zmianę systemu na Sierrę. Tu nie ma więc zaskoczenia.

Inaczej sprawa wygląda wśród bibliotek horizonowych, mimo że firma Sirsi Dynix również niedawno wypuściła na rynek nowy produkt — Symphony. Obecni użytkownicy Horizona planują zakup Polarisa, na drugim miejscu znajdziemy system KOHA, a dopiero na następnej pozycji Symphony — ex aequo ze Sierrą.

Co zaskakujące, niektóre biblioteki korzystające z Symphony (czyli dość nowego systemu) już zastanawiają się nad zmianą oprogramowania. Wygląda na to, że nie jest to przypadek — systemy firmy Sirsi Dynix (Horizon i Symphony) we wszystkich grupach bibliotek znlazły się w dolnej części tabeli z odpowiedziami na pytanie o szansę zakupu kolejnego systemu od tego samego dostawcy (w dzisięciostopniowej skali zdobawyły najczęściej 2-3 punkty mniej niż faworyci).

Więcej informacji i szczegółowe wyniki ankiety za 2013 r. znajdziecie na stronie Library Technology Guides. Tam też możecie przejrzeć wyniki za poprzednie lata, zaczynając od 2007 r. A za rok – mam nadzieję – będziemy mogli pochwalić się większą liczbą ankiet wypełnionych przez Was – przedstawicieli polskich bibliotek.


Wykorzystano zdjęcie Knight Foundation (lic. CC BY-SA)

 • Jakub Bartolik

  Sam miałem do czynienia z Horizonem i Symphony i faktycznie brak sympatii wobec tych programów przypadkowy nie jest. Są nieintuicyjne i, za przeproszeniem, upierdliwe.