satu_mare2

Jak dzień książki świętowali rumuńscy bibliotekarze i czytelnicy? (biblioteczny przegląd tygodnia #38)

26 kwietnia 2013

satu_mare1

Co ma wspólnego rumuńskie miasto Satu Mare z polskimi bibliotekami?

Punktem łączącym jest Odjazdowy Bibliotekarz. Raluca Istrate — bibliotekarka z Satu Mare kilka dni temu zorganizowała w swoim mieście tę akcję pod nazwą „Pedalez pentru Bibliotecă”. I to z powodzeniem!

Nie był to pierwszy rajd „odjazdowego” poza Polską (pierwszy odbył się we wrześniu 2012 r. w ukraińskim Tarnopolu). Ale za to właśnie w Satu Mare bibliotekarze po raz pierwszy ruszyli na rowery ze swoimi użytkownikami w 2013 r. — przynajmniej w ramach akcji Odjazdowy Bibliotekarz. Wykorzystali do tego okazję w postaci dnia książki.

Jak się udało? Nie wiem jak Raluca, ale ja jednak nie spodziewałam się aż tak dużego zainteresowania. Akcja zorganizowana w dość krótkim czasie zgromadziła ponad 255 uczestników! Nie wiadomo, ilu było ich dokładnie, ponieważ przeznaczone 30 min. na rejestrację nie wystarczyło i nie wszyscy zdołali się wpisać na listę. Na zdjęciach można zobaczyć osoby w każdym wieku — od kilkulatków, przez młodzież i młodszych dorosłych do przedstawicieli pokolenia mojej babci. Dzięki dość krótkiej (ok. pięciokilometrowej trasie) każdy był w stanie wziąć udział.

Akcja odbiła się echem w mediach — pojawiły się informacje w lokalnej prasie i telewizji. Uczestnicy wypowiadali się o imprezie pozytywnie, a o sukcesie świadczy także fakt, że Raluca myśli już nad następną edycją Pedalez pentru Bibliotecă.

satu_mare2

Dalej na zachód! A może i na wschód?

Zainteresowanie Odjazdowym Bibliotekarzem poza granicami Polski nie kończy się na Rumunii. Już wiemy, że rajdy odbędą się w USA, na bieżąco odpowiadamy też na maile z innych zakątków świata i mamy nadzieję, że także te osoby zorganizują u siebie „odjazdową” imprezę. Spośród wszystkich maili najbardziej zaskoczyło mnie chyba otrzymanie wiadomości z… Nepalu.

Na anglojęzycznej stronie akcji co jakiś czas publikujemy kolejne materiały dla organizatorów zagranicznych. Poza propozycjami zamieszczonymi na stronie głównej od niedawna pojawiają się np. kolejne części poradnika.

Tymczasem w Polsce

W tym roku w Polsce zostanie zorganizowanych ponad 180 rajdów. Jak wyglądała akcja w liczbach poprzednich latach? Możecie to sprawdzić na infografice przygotowanej przez Maćka Rynarzewskiego.

Co jeszcze w ostatnim tygodniu?

  1. Światło dzienne ujrzała interpretacja MKiDN-u dotycząca wyświetlania filmów w bibliotekach. Znajdziecie ją we wpisie Krzysztofa Lityńskiego wraz z jego komentarzem odnośnie jej treści oraz zastanawiającego postępowania w tej sprawie SBP.
  2. Emanuel Kulczycki wraca do tematu grantów, tym razem pisząc o problemach z recenzjami. Jak się mamy nie załamać się, kiedy na konferencji można usłyszeć, że: „Ok. 3ankietowanych recenzentów (!) uznało, że recenzje robione są nierzetelnie”?
  3. Niby każdy wie, że warto mieć kontrolę nad tym, co i jak udostępnia się w serwisach społecznościowych, a ciągle zdarza nam się o tym zapominać. A nawet jeżeli przypomnienie nie jest Wam potrzebne, zawsze możecie polecić artykuł Doroty Sochockiej swoim użytkownikom.
  4. Na jesiennej konferencji „Archipelagi wiedzy” nie mogłam posłuchać tego wystąpienia, ponieważ wybrałam wówczas sesję równoległą. Tym bardziej się cieszę, że możemy dowiedzieć się, co do powiedzenia miał tam Marcin Grynberg — bardzo dobre wystąpienie:


Wykorzystano zdjęcia biblioteki publicznej w Satu Mare (Rumunia).